قرص-ترامادول

قرص ترامادول | نشانه ها و عوارض ترامادول

شناخت اعتیاد و انواع مواد

قرص ترامادول چیست و نحوه‌ی مصرف آن چگونه است؟ قرص ترامادول داروی شبه مخدری است که در مواردی برای کاهش درد تجویز می‌ شود؛ البته مصرف خودسرانه‌ی آن می تواند به شدت اعتیاد آور باشد. عوارض ترامادول علاوه بر وابستگی جسمی، وابستگی روانی نیز برای فرد به همراه دارد، به همین خاطر ترک آن را با چالش های زیادی مواجه می سازد؛ در این شرایط استفاده از روش های روان درمانی و بهره مندی از مشاوره ترک اعتیاد، جهت درمان وابستگی به ترامادول ضرورت بیشتری می یابد. این ماده روش های مصرف مختلفی دارد که در این مقاله به علائم، انواع روش‌ های مصرف و بسیاری موارد دیگر که مطالعه‌ی آن ها سودمند است پرداخته ایم.

 

ترامادول چیست؟

ترامادول یک داروی افیونی است که نام های تجاری آن شامل ترامال، ترامد، ترامادل، بایومادول و پیرالژین می‌ باشد. این دارو نوعی مسکن است و برای درد هایی که شدت آن‌ها متوسط تا شدید است، استفاده می‌ شود. یک شرکت آلمانی گرونتال این دارو را با نام تجاری ترامال Tramal در دهه ۱۹۷۰ ساخت و در سال های بعد حق تولید این دارو را به کشور های متعددی واگذار کرد.

عملکرد ترامادول تا حدودی شبیه به داروی مورفین است، به این صورت که در مغز به گیرنده‌ های اپیوئیدی وصل می‌ شود و کاهش درد، تسکین، هوشیاری و سرخوشی را به همراه دارد. مصرف ترامادول باید کنترل شده و تحت نظر متخصص باشد، زیرا اگر به نادرستی مصرف شود ممکن است باعث عوارض جبران ناپذیری مانند سرطان دستگاه گوارش، عفونت معده، وابستگی شدید و… شود.

انواع روش مصرف ترامادول

این دارو به سه شکل قرص،‌ آمپول و کپسول در دسترس است. به صورت کلی آمپول ترامادول جذب بیشتری نسبت به سایر اشکال آن دارد. در خارج از ایران نیز ترامادول را با استامینوفن ترکیب می‌ کنند. این ترکیب به صورت قطره، آمپول، کپسول و قرص وجود دارد که افراد به مصرف قطره‌ی خوراکی آن تمایل بیشتری نشان می دهند.

عوارض-ترامادول

علت مصرف قرص ترامادول

افراد بنا به دلایل مختلفی ترامادول را مصرف می‌ کنند، اما اگر خودسرانه و بدون تجویز متخصص شروع به استفاده از این دارو کنند درگیر عوارض آن می‌ شوند. به همین خاطر توصیه می‌شود حتما با متخصص درارتباط باشید و از مصرف خودسرانه پرهیز کنید. در ادامه به عمده ترین علل مصرف ترامادول اشاره می‌ کنیم.

 

۱. افزایش تمرکز و هوشیاری

برخی نیز به مدت زیادی مشغول به کار و فعالیت هستند و برای افزایش تمرکز و هوشیاری ترامادول مصرف می‌ کنند در حالی که برای افزایش تمرکز و هوشیاری می توان از روش های کم عوارض و سودمندتری بره برد. ضمن اینکه مصرف خودسرانه این دارو  عوارض و تأثیرات مخربی برای فرد به همراه دارد و او را با مشکلات بیشتری مواجه می سازد.

۲. مصرف قرص ترامادول برای تسکین درد

این دارو تسکین دهنده‌ی درد است و در شرایطی خاص، پزشکان آن را برای تسکین درد تجویز می‌ کنند. اما اگر فرد بعد از دوره‌ی درمان نیز مصرف آن را بدون اطلاع متخصص ادامه دهد به این مواد وابستگی پیدا می‌کند.

۳. استفاده از قرص ترامادول برای ترک اعتیاد  

و در آخر نیز یکی از شایع ترین دلایل مصرف ترامادول، در افرادی است که ماده‌ی مخدر دیگری مصرف می‌ کنند و برای جایگزین کردن ماده‌ ی مصرفی یا کاهش علائم ترک از این دارو  استفاده می کنند که اینکار بسیار حساس است و حتما لازم است فرد تحت نظر متخصص باشد. زیرا اگر دوز مصرفی بالا و پایین شود باعث می‌ شود که فرد نه تنها ماده‌ی مصرفی قبلی را نتواند ترک کند، بلکه به ماده‌ی جدیدی به نام ترامادول نیز اعتیاد پیدا کند و برای درمان نیازمند زمان بیشتر و مراحل پیچیده‌تر است.

۴. مصرف قرص ترامادول برای درمان زودانزالی

برخی از افراد در رابطه جنسی زودانزالی دارند و برای افزایش کیفیت رابطه جنسی این شبه مخدر را مصرف می‌ کنند که در روزهای اول باعث کاهش زودانزالی و افزایش کیفیت رابطه جنسی می‌ شود و طرفین خشنود از این مسئله هستند. اما به تدریج این دارو تاثیر اولیه خود را از دست می‌ دهد و نه تنها باعث کاهش زود انزالی نمی‌ شود، بلکه به وضوح به رابطه‌ی جنسی آسیب می‌ زند.

همچنین فرد در این مرحله علاوه بر حل نشدن مشکل جنسی خود، به این مواد اعتیاد پیدا کرده و درگیر مشکلات بیشتری می‌شود. در صورتی که در اکثر موارد، زود انزالی ناشی از مسائل روانی است که اگر ریشه یابی و حل شود، به راحتی زود انزالی درمان می‌ شود و کیفیت رابطه‌ی جنسی افزایش پیدا می‌ کند. به همین خاطر توصیه می‌ شود برای درمان زودانزالی از مصرف ترامادول پرهیز شود و از طریق ارتباط با روانشناس جنسی به صورت اصولی درمان شود تا فرد با مشکلات بیشتری مواجه نشود.

جدی بگیرید:

در رابطه با مصرف ترامادول مواردی هشدارهایی وجود دارد که لازم است آن‌ ها را جدی بگیرید به طور مثال:

 • هرگز این دارو را با دارو های خواب آور و الکل مصرف نکنید زیرا به شدت خطرناک است.
 • این شبه مخدر را در دوران بارداری مصرف نکنید زیرا می‌تواند باعث سقط یا ایجاد مشکلات جسمانی برای جنین شود.
 • هرگز به صورت خودسرانه تراماول را مصرف نکنید زیرا اعتیاد آور است و مصرف اشتباه آن می‌تواند کشنده باشد یا مشکلات تنفسی ایجاد کنند. به همین خاطر متخصصان در صورت لزوم آن را در دوز پایین و در دوره‌ی مصرف کوتاه تجویز می‌ کنند.
 • کودکان زیر ۱۲ سال نباید این دارو را مصرف کنند. گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال نیز نباید ترامادول را بعد از برخی جراحی‌ ها مانند جراحی لوزه مصرف کنند، همچنین اگر دچار مشکلات تنفسی یا اضافه وزن هستند مصرف این دارو به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

 

چگونه می‌توان عوارض ترامادول را کاهش داد؟

ترامادول داروی ضد درد بسیار قوی است و اگر به صورت اصولی و به دستور متخصص مصرف نشود، فرد را با عوارض خطرناکی مواجه می‌ کند. به همین خاطر توصیه می‌ شود در ابتدا با متخصص صحبت کنید، سپس طبق دستور وی این دارو را مصرف کنید. به صورت کلی برای کاهش درد هر ۴ یا ۶ ساعت یکبار مصرف کنید.

میزان مصرف، شدت دوز دارو، مدت زمان مصرف و … بستگی به شرایط جسمانی شما دارد و برای هر فردی متفاوت است به همین خاطر لازم است در قدم اول با متخصص مشورت کنید و طب دستور او مصرف کنید تا درگیر عوارض جسمانی و روانی آن نشوید.

ممکن است بعد از مصرف ترامادول دچار حالت تهوع شوید به همین خاطر توصیه می‌ شود به مدت یک تا دو ساعت بعد از مصرف دارو دراز بکشید و سر خود را حرکت دهید، همچنین لازم است این دارو را همراه با غذا استفاده کنید. اگر با رعایت این موارد همچنان دچار حالت تهوع می‌ شوید متخصص خود را در جریان بگذارید تا بتوانید این مسئله را حل کنید.

به صورت کلی میزان مصرف ترامادول ۴۰۰ میلی گرم در روز است و افرادی که بالای ۷۵ سال سن دارند مصرف آن به ۳۰۰ میلی گرم در روز می‌ رسد. زمانی که متخصص دوز معینی را تجویز می‌کند هرگز دوز مصرفی ، زمان مصرف، یا دوره‌ی مصرف را افزایش ندهید و حتما طبق دستور عمل کنید.

دوز های مختلف قرص ترامادول

قرص ترامادول دوز های مختلفی دارد و شامل ترامادول ۱۰۰، ترامادول ۲۰۰، ترامادول ۳۰۰ و قرص ۲۲۵ می‌ باشد. تفاوت این‌ ها در این است که ترامادول ۱۰۰، ۲۰۰ و ۳۰۰ میلی گرم در طولانی مدت اثر دارند وبیشتر برای بیمارانی که درد های مزمن دارند تجویز می‌شود. اما قرص ۵۰ میلی گرمی سریع الاثر هستند و برای بیماران با درد های مزمن تجویز نمی‌شود.

عوارض ترامادول چیست؟

مصرف ترامادول بعد از گذشت مدتی علائم جسمانی، روانی و ظاهری به همراه دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌ کنیم.

 • اختلال در خواب
 • اسهال و استفراغ
 • اختلال در عملکرد حافظه کوتاه مدت
 • خشکی دهان
 • تعریق و خارش پوست
 • تشنج
 • نگاه های بدون علت به یک نقطه به مدت طولانی
 • دیر انزالی
 • سردرد و سرگیجه
 • عصبانیت
 • قرمز شدن و خمار شدن چشم‌ ها

علائم ترک

همانطورکه مصرف ترامادول علائمی دارد، ترک آن نیز همراه باعلائم است که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌ کنیم.

 • سندروم پای بیقرار
 • افسردگی
 • بیخوابی
 • یبوست
 • افت فشار خون

ترامادول

 چگونه ترامادول را ترک کنیم ؟

مصرف ترامادول علاوه بر جسم، روان را نیز درگیر می‌ کند و به همین خاطر برای ترک آن باید مسائل مختلفی را در نظر گرفت. ترک ترامادول روش‌ های مختلفی دارد و روانشناسان مرکز مشاوره آرام دل در ابتدا شرایط شما را بررسی می‌ کنند و با توجه به شرایط جسمانی، روانی و … بهترین روش ترک را ارائه می‌ دهند.

همانطور که مصرف خودسرانه‌ ی ترامادول اعتیاد آور است، ترک غیر اصولی ترامادول نیز زیان آور است و باعث می‌ شود علاوه بر اینکه دوران سختی را طی می‌ کنید، ممکن است ترک موفقیت آمیزی نیز نداشته باشید. به همین خاطر توصیه می‌ شود برای اینکه بتوانید ترک موققیت آمیزی داشته باشید با روانشناسان مرکز مشاوره آرام دل در ارتباط باشید و از بهترین روش‌ های ترک متناسب با شرایط خود بهره ببرید.

سخن پایانی

همانطور که در بالا گفته شد، ترامادول عوارض زیادی دارد و اگر خودسرانه مصرف شود فرد به راحتی در دام اعتیاد می‌ افتد و در مواردی نیز برای ترک اعتیاد به ماده‌ ی مصرفی دیگر، از ترامادول استفاده می‌ شود که این مسئله نه تنها باعث ترک نمی‌ شود بلکه فرد علاوه بر ماده‌ ی مصرفی قبلی به ترامادول که یک شبه مخدر است اعتیاد پیدا می‌ کند.

همچنین دلایل دیگری نیز وجود دارد که انگیزه‌ ی فرد برای مصرف می‌ شود، اما به خاطر داشته باشید که مصرف این دارو ممکن است در روز های اول رضایت بخش باشد و نتیجه‌ی مطلوبی بدهد اما در دراز مدت به شدت مخرب است و برای فرد مشکلات بیشتری ایجاد می‌ کند. به همین خاطر توصیه می‌شود قبل از مصرف ترامادول با متخصصین ما در ارتباط باشید تا از طریق روشی دیگر برای حل مسئله اقدام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *