درد جسمانی بعد از ترک اعتیاد

درد جسمانی بعد از ترک اعتیاد | درمان پا درد بعد از ترک اعتیاد

اعتیاد درمان و ترک اعتیاد

درد جسمانی بعد از ترک اعتیاد افراد را با چالش های زیادی مواجه می کند به گونه ای که بسیاری از آن ها برای رهایی از این دردها به سمت مصرف مواد باز می گردند. معمولا فرد بعد از ترک دچار پا درد، کمر درد و … می شود. همچنین ممکن است علاوه بر درد های جسمانی، درگیر مسائل روانی مانند افسردگی، اضطراب و … شود که در ادامه مقاله به آن ها اشاره می کنیم. علاوه بر مواردی که در بالا گفته شد به درمان بی حالی بعد از ترک اعتیاد و درمان سوزش کف پا بعد از ترک اعتیاد می پردازیم.

 

علائم جسمانی 

معمولا در دوران ترک مواد مخدر مانند هروئین، شیشه، تریاک، قرص ترامادول، گل و… با علائم مختلفی مواجه می شوید که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

 1. تهوع
 2. معده درد
 3. تب و لرز
 4. افزایش فشار خون
 5. تپش قلب
 6. درد مفاصل و عضلات (مانند پا درد، کمر درد و …)
 7. سردرد
 8. سندروم پای بیقرار

 

علائم روانی 

علاوه بر درد جسمانی که در بالا گفته شد، ممکن است درگیر مسائل روانی نیز شوید که در ادامه به این علائم روانی اشاره می کنیم:

 1.  افسردگی
 2. اضطراب
 3. گیجی
 4. بی خوابی

به یاد داشته باشید که اگر به این علائم توجه کافی نکنید، ممکن است به تدریج شدت پیدا کند و حتی زمینه ساز مصرف دوباره نیز شود. اما اگر از ابتدا با درمانگر اعتیاد در ارتباط باشید به راحتی می توانید آن ها را کنترل کنید و دوران ترک را به خوبی سپری کنید.

 

علت کمر درد بعد از ترک اعتیاد

یکی از علت های کمر درد بعد از ترک اعتیاد، وابستگی جسمی فرد به مواد مخدر است. به عبارت دیگر مخدر هایی مانند هروئین و تریاک وابستگی جسمانی ایجاد می کنند و بدن فرد به این مواد وابسته می شود. زمانی که مصرف مواد را متوقف می کنید، بدن شما واکنش نشان می دهد و باعث ایجاد درد های عضلانی و مفصلی می شود. اما اگر به صورت اصولی و طبق راهنمایی های درمانگر اعتیاد، برای ترک اقدام کنید می توانید به راحتی درد های جسمانی را کنترل کنید و آن ها را کاهش دهید.

کمر درد بعد از ترک اعتیاد

درمان درد جسمانی بعد از ترک اعتیاد

درمان درد جسمانی بعد از ترک اعتیاد بستگی به عوامل مختلفی نظیر نوع ماده ی مصرفی، شدت درد، سلامت فرد، روش مصرف مواد مخدر، میزان دوز مصرفی و … دارد. اگر در زمان ترک با علائم جسمی و روانی که در بالا گفته شد مواجه شدید، فورا با متخصص در میان بگذارید. به دلیل اینکه برخی از علائم ممکن است به تدریج شدید شوند و حتی می‌توانند کشنده باشند. اما اگر هر چه زود تر برای درمان و کاهش علائم اقدام کنید می توانید نتیجه ی بهتری بگیرید و در نهایت درد کمتری را تحمل کنید.

درمان بی حالی بعد از ترک اعتیاد

برای درمان بی حالی بعد از ترک اعتیاد لازم است در ابتدا به صورت تدریجی برای ترک اقدام کنید زیرا اگر یکدفعه مواد مخدر را کنار بگذارید باعث شوک به عضلات می شود و ممکن است باعث بی حالی شدید یا حتی ایست قلبی شوید. همچنین می توانید از تمرینات هوازی نیز استفاده کنید تا علاوه بر آرامش جسمانی، آرامش روانی را نیز تجربه کنید و بی حالی بعد از ترک را کاهش دهید.

درمان سوزش کف پا بعد از ترک اعتیاد

سوزش کف پا، یکی از علائم شایع می باشد که افراد زیادی با آن درگیر هستند و ممکن است نشانه هایی مانند سوزش، ضربان و کوبیدن، سوزن سوزن شدن، خزیدن چیزی روی پاهای خود، خارش و کشش را تجربه کنید. برای درمان سوزش کف پا بعد از ترک اعتیاد روش های مختلفی مثل ماساژ درمانی با روغن های گیاهی و استفاده از آب دتاکس مناسب می باشد، اما برای درمان قطعی توصیه می شود طبق دستور متخصص دارو مصرف کنید تا بتوانید علائم را کنترل کنید و کاهش دهید. همچنین اگر خودسرانه اقدام به مصرف دارو کنید ممکن است درگیر عوارض جسمانی آن و در نهایت مجبور به تحمل درد بیشتری شوید.

درمان سوزش کف پا بعد از ترک اعتیاد

درمان کمر درد بعد از ترک اعتیاد

ماساژ درمانی یکی از روش های درمان کمر درد بعد از ترک اعتیاد است که باعث گردش خون بهتر و افزایش ترشح هورمون های مفید می شود. آب درمانی نیز یکی دیگر از روش های درمانی است که بسیار مفید است، جریان خون را افزایش می دهد و درد کمر را کاهش می دهد.

 

تقویت بدن 

تقویت بدن بسیار مهم است زیرا نقش اساسی در حفظ سلامتی دارد. یکی از فاکتور هایی که در تقویت بدن حیاتی است تغذیه می باشد و لازم است به آن توجه کافی داشته باشید. به طور مثال توصیه می شود انواع سبزیجات، میوه ها، مواد غذایی دارای پروتئین و کربوهیدرات را استفاده کنید. یکی دیگر از فاکتور های تقویت بدن ورزش می باشد که علاوه بر تقویت بدن، باعث تقویت ذهن و آرامش روانی می شود.

آب دتاکس برای ترک اعتیاد

آب دتاکس برای ترک اعتیاد یکی از نوشیدنی هایی است که بسیار مفید است که خاصیت سم زدایی دارد و تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است. دتاکس واتر ترکیبی از آب، میوه و برخی سبزیجات است. آب دتاکس لیمو و زنجبیل، آب دتاکس لیمو و خیار، دتاکس واتر هندوانه و… از جمله آب دتاکس هایی هستند که برای ترک بسیار مفید می باشند. داشتن تغذیه مناسب از مهم ترین شاخص های ترک است و لازم است به آن توجه کافی شود. همچنین کمبود برخی از ویتامین ها ممکن است باعث افزایش درد در زمان ترک شود.

 

درد جسمانی بعد از ترک اعتیاد | سخن آخر

مشورت با روانشناس برای درمان علائم روانی می تواند بسیار مفید باشد و فرد به صورت اصولی برای ترک اقدام کند. روش هایی وجود دارد که می تواند در کنار دارو درمانی سودمند باشد مانند رفتار درمانی شناختی (CBT)،‌ ریلکسیشن، سم زدایی، ذهن آگاهی، تنظیم خواب، ورزش و … . به صورت کلی توصیه می شود از تلفیق دارو درمانی و رواندرمانی استفاده کنید تا بتوانید نتیجه ی مطلوبی بگیرید. برای اینکه از تکنیک های جدید در زمینه درمان اعتیاد بدون درد استفاده کنید می توانید از طریق مرکز مشاوره آرام دل برای دریافت مشاوره ی تلفنی با روانشناس اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *