بیش فعالی در کودکان 3 ساله

مهمترین علائم بیش فعالی در کودکان 3 ساله کدام اند؟

اختلالات و مشکلات کودکان کودک

از مهمترین علائم بیش فعالی در کودکان 3 ساله می توان به تحرک بیش از حد و عدم توانایی در تمرکز اشاره کرد. تحرک زیادی کودک بیش فعال دردسرهایی را برای خود و والدین و همچنین کادر درمان ایجاد می کند. کودکان بیش فعالی اغلب تمام انرژی خود را صرف جنب و جوش و بازی می کنند و تمرکز کافی برای اموری همچون یادگیری، انجام تکالیف مدرسه و… ندارند. در صورتی که تشخیص و اقدامات درمانی صورت نگیرد، ترک تحصیل، کشیده شدن به مسیرهای انحرافی و افسردگی در بزرگسالی اتفاق می افتد. مشاوره کودک جهت تشخیص به موقع و انتخاب بهترین روش های درمان الزامی است.

 

مهمترین علائم بیش فعالی در کودکان 3 ساله

کودکان 2 و 3 ساله مبتلا به بیش فعالی بدون توجه به موقعیت و شرایط جنب و جوش می کنند و از طرفی تمرکز کافی بر حرف های والدین و یادگیری مسائل ندارند. کودکان بیش فعال اغلب علائق خاصی ندارند و نمی توانند برموضوعی مشخص تمرکز کنند؛ در واقع انجام یک کار از ابتدا تا انتها برای آن ها دشوار و غیر ممکن است چرا که از موضوعی به موضوع دیگر می پرند. حتی برنامه تلویزیونی مورد علاقه کودک نمی تواند باعث شود ثابت پای تلویزیون بنشیند.

کودکان بیش فعال در مدرسه گاها توسط دوستان خود طرد می شوند، چرا که ممکن است وسط بازی خرابکاری کنند یا رفتارهای بسیار شلوغ و با شیطنت داشته باشند. بسیاری از آن ها تفکر منطقی ندارند و به صورت تکانشی رفتار و عمل می کنند. پریدن وسط صحبت دیگران، پر حرفی، ناتوانی در تمام کردن تکالیف، برانگیختگی، گم کردن وسایل، لجبازی، نداشتن ثبات عاطفی، فراموشکاری، نداشتن تحمل برای ایستادن در صف از دیگر علائم و نشانه های ابتلای کودک به بیش فعالی است. تشخیص اختلال باید حتما توسط روانشناس کودک و فرد متخصص انجام گیرد.

بیش فعالی

علت ابتلا به بیش فعالی

بیش فعالی ممکن است ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی باشد. یکی از عواملی که منجر به بروز نقص توجه در کودکان بیش فعالی می شود، سیگار کشیدن و یا مصرف الکل در دوران بارداری توسط مادر است. یکی از دیگر از عواملی که در بروز اختلال بیش فعالی در کودکان نقش دارد، استرس مادر در دوران بارداری است. تحقیقات نشان می دهند ابتلای وابستگان درجه یک در ابتلای کودک نقش دارد. از دیگر علل ابتلا به بیش فعالی می توان به غذاهای حاوی مواد افزودنی و شیرین کننده های مصنوعی، رنگ های خوراکی، مسمومیت حاصل از سرب آلودگی ها و دود، اشاره کرد.

در صورت بی توجهی به درمان، مشکلات زیادی برای کودک و والدین به وجود می آید و ابتلا به افسردگی در بزرگسالی و یا اختلال شخصیت ضد اجتماعی در دوران نوجوانی افزایش می یابد. در صورت مشاهده علائم در کودک خود در طولانی مدت، هر چه سریعتر برای تشخیص قطعی و درمان اقدام کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان اختلالات رفتاری کودکان کلیک کنید.

 

انواع مهمترین علائم بیش فعالی در کودکان 3 ساله

اختلال بیش فعالی در کودکان 3 ساله با توجه به مشکلاتی که برای کودک و والدین به وجود می آورد و علائمی که دارد در سه دسته تقسیم بندی می شود.

اختلال بیش فعالی از نوع بی توجهی: کودکان مبتلا به اختلال نقص توجه تحرک بیش از حد ندارند و مشکل اصلی آن ها عدم تمرکز در انجام کارها است. اغلب تشخیص اختلال در این نوع کودکان دشوار است.

اختلال بیش فعالی از نوع تکانشگری: کودکانی که در این دسته طبقه بندی می شوند، می توانند به راحتی توجه و تمرکز داشته باشند اما به میزان زیادی دچار تکانشگری و رفتارهای پرخاشگرانه هستند. کودکان مبتلا بسیار تحرک دارند و نمی توانند یک جا ثابت بنشینند.

اختلال بیش فعالی از نوع ترکیبی: کودکان مبتلا به بیش فعالی و نقص توجه تمام علائم بالا را از خود نشان می دهند. درمان این نوع بیش فعالی پیچیده تر بوده و زمان بیشتری را می طلبد. برای تشخیص نوع بیش فعالی مراجعه به مشاوره کودک الزامی است.

درمان بیش فعالی

درمان و کنترل مهمترین علائم بیش فعالی در کودکان 3 ساله

مشاور کودک روش های تربیتی و آموزشی مناسب در برخورد و رفتار با کودک بیش فعال را به خانواده ها آموزش می دهد. برخی از روش های درمان بیش فعالی را در ادامه شرح داده ایم.

خدمات درمانی و آموزش مهارت‌ها به کودکان و والدین

با استفاده از خدمات درمانی علائم کودک در خانه و مدرسه تا حد زیادی کنترل و درمان می شود. در طی جلسات درمانی و مشاوره تخصصی مهارت های مورد نیاز کودکان بیش فعالی به آن ها آموزش داده می شود و والدین یاد می گیرند چطور در مورد اختلال با کودک صحبت کنند. درمان بیش فعالی در کودکی باعث می شود کنترل علائم در بزرگسالی راحت تر باشد.

درمان دارویی

داروهایی که برای کودکان بیش فعال مورد استفاده قرار می گیرد، خاصیت درمانی ندارند و تنها منجر به کاهش و کنترل علائم می شوند. جهت کاهش تکانشگری و افزایش تمرکز در کودکان داروهای محرک مورد استفاده قرار می گیرند اما ممکن است برای برخی کودکان پاسخ دهی مناسبی نداشته باشند به همین دلیل از داروهای غیر محرک آن هم برای کودکان بالای 6 سال استفاده می کنند. مکمل‌های غذایی حاوی اُمگا3 نیز در کنترل علائم کمک کننده هستند مانند داروی واریان که تأثیرات مثبتی در کودکان مبتلا به بیش فعالی دارد.

تأثیر ورزش

ورزش های مناسب جهت تخلیه انرژی و بالا بردن تمرکز کودکان بیش فعال، در کنار درمان های روانشناختی و آموزش مهارت ها می تواند مفید باشد. ورزش هایی مانند جودو، کاراته، شنا و فوتبال در کمک به کاهش علائم مفید هستند. این ورزش ها منجر به تقویت عضلات و استخوان بندی کودک نیز می شود و در بهبود کیفیت خواب او تأثیرات بسزایی دارد.

راهکارهایی برای والدین کودکان بیش فعال

والدین نقش اساسی در درمان بیش فعالی و کمک به کودکان بیش فعال دارند. زندگی و تربیت کودک بیش فعالی، کسی که مدام تکانشگری و تحرک بالایی دارد و نمی تواند بر موضوعات تمرکز کند، سخت به نظر می رسد؛ اما شما به عنوان والدین کودک می توانید در روند درمان همراه او باشید و با این کار به رشد و توسعه کودک خود کمک کنید. سعی کنید برای کودک خود برنامه ریزی داشته باشید. می توانید لیستی از کارهایی را که باید انجام دهد بنویسید و به دیوار بزنید تا همواره جلوی چشمش باشد.

این کار به این دلیل است که کودکان بیش فعال با قرار گرفتن در محدوده قوانین و مقررات عملکرد بهتری از خود نشان می دهند و می توانند توجه و تمرکز بیشتری داشته باشند. لازم است برنامه ای که برای کودک می نویسید دقیق و با جزئیات باشد؛ محیط خانه را تا جای ممکن در سکوت و بدون سر و صدا و هر گونه محرکی قرار دهید که ممکن است تکانشگری اش را تقویت کند. شلوغی توجه کودک را کاهش داده و باعث افزایش رفتارهای تکانشگری می شود.

1 پاسخ در “مهمترین علائم بیش فعالی در کودکان 3 ساله کدام اند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *