عوارض خودارضایی

عوارض خودارضایی | خودارضایی چیست و چه پیامدهایی دارد؟

اختلالات جنسی

آیا از عوارض خودارضایی آگاهی دارید؟ لذت جنسی مهم ترین نیاز انسان در طول زندگی بوده و همواره یکی از مهم ترین دغدغه های انسان است. رابطه جنسی یا سکس عملی است که از طریق آن افراد به طور طبیعی نیاز جنسی خود را ارضا می کنند و لذت بسیار زیادی نیز از آن بهره می گیرند. اما در بسیاری از مواقع به دلایل بسیار متعددی، افراد امکان سکس طبیعی را ندارند و در نتیجه برای رفع نیاز جنسی خود به راهکارهای دیگری روی می آورند که خودارضایی یکی از شایع ترین این روش هاست. در رابطه با خودارضایی سوالات بسیار زیادی مطرح می شود که آیا این عمل پیامدها یا فوایدی دارد یا خیر که در ادامه به بررسی کامل این مساله می پردازیم.

 

خودارضایی چیست؟

خودارضایی به عملی گفته می شود که فرد با استفاده از دست و یا هر گونه شی خارجی به تحریک آلت تناسلی خود بپردازد و از این طریق به اوج لذت جنسی برسد. در بسیاری از موارد افراد در حین عمل خودارضایی از فیلم ها و یا تصاویر پورنوگرافی نیز استفاده می کنند و از این طریق فرایند خودارضایی را تسریع کرده و لذت جنسی را افزایش می دهند. بسیار دیده شده که خودارضایی با اجسام خارجی منجر به آسیب های خفیف و یا شدید در زنان یا مردان شده است. از سوی دیگر خودارضایی در دختران ممکن است به پرده بکارت آن ها نیز آسیب وارد سازد.

 

عوارض و پیامدهای خودارضایی

با توجه به این که خودارضایی عملی است که باعث می شود نیاز جنسی در یک عمل غیرطبیعی ارضا شود، باید این انتظار را داشت که خطرات و پیامدهایی را برای فرد به وجود آورد. برخی از عوارض خودارضایی به شرح زیر هستند:

1. افزایش میل جنسی

ارضای جنسی که در سکس به صورت طبیعی انجام می گیرد با ارضایی که در خودارضایی اتفاق می افتند از یکدیگر متفاوت هستند. شاید برخی افراد بر این باور باشند که خودارضایی باعث کاهش میل جنسی شان می شود در حالی که این طور نیست و با توجه به ارضای غیر طبیعی، فرد به مرور زمان میل جنسی بیش تری را در خود احساس می کند و در نتیجه به خودارضایی اعتیاد پیدا خواهد کرد.

2. عوارض خودارضایی | مشکل در رابطه جنسی طبیعی

خوداراضایی منجر به این می شود که فرد در یک شرایط غیر طبیعی قرار گیرد و از این طریق ارضا گردد. این در حالیست که این مساله باعث می شود هیجانات خیلی سریع شدت گرفته و با همان شدت نیز فروکش کنند. در رابطه جنسی طبیعی تحریکات بسیار متفاوت هستند و در نتیجه هیجانات به این صورت تجربه نخواهند شد. فردی که مدت زیادی خودارضایی کرده و به آن عادت کرده است دیگر در سکس طبیعی ارضا نخواهد شد. شرطی شدن با یک سری حرکات و یا وسایل خاص نیز باعث می شود که فرد شرطی شده و در رابطه جنسی نرمال به مشکل بر بخورد.

خودارضایی

3. سرد مزاجی

فردی که از طریق رابطه جنسی طبیعی نمی تواند ارضا شود و لذت کافی از این طریق به دست نمی آورد، به مرور زمان علاقه خود به رابطه را از دست می دهد و حتی آن را کاری بی فایده می داند. در این صورت دیگر به تمایلات جنسی همسر خود توجهی نخواهد کرد و این مساله خود زمینه ساز مشکلات بسیار جدی در روابط زناشویی خواهد شد.

4. خستگی زیاد

رابطه جنسی انرژی بسیار زیادی را از فرد می گیرد و همه افراد پس از سکس دچار خستگی می شوند. اما در رابطه جنسی طبیعی بدن زمان دارد تا انرژی خود را بازیابد اما در خودارضایی این گونه نیست. فرد به دلیل نداشتن محدودیت و عدم نیاز به پارتنر، ممکن است در روز چندین بار خودارضایی نماید و در نتیجه بدن با کمبود انرژی به طور جدی مواجه خواهد شد. افرادی که به خودارضایی اعتیاد دارند، معمولا در طول روز بسیار خسته هستند و با استراحت نیز سرحال نمی شوند. در صورتی که ضعف و کمبود انرژی برای مدت طولانی ادامه داشته باشد، به لاغر شدن و سایر مشکلات جسمانی ختم خواهد شد.

5. عوارض خودارضایی | ابتلا به عفونت های مختلف

افرادی که از وسایل خاصی برای خودارضایی استفاده می کنند، به شدت مستعد ابتلا به انواع میکروب ها، باکتری ها و قارچ ها هستند چرا که این وسایل آلوده می باشند و محیط آلت تناسلی برای رشد قارچ و میکروب بسیار مناسب می باشد. این عفونت ها به مشکلات جدی دیگری نیز منجر می گردند.

6. مشکلات جسمانی مرتبط با مردان

با توجه به تفاوت آلت تناسلی زنانه و مردانه مشکلات جسمانی می تواند میان این دو متفاوت باشد. در مردان به دلیل دفع کلسیم پس از هر بار ارضا، دردهای مفصلی و استخوانی بسیار شایع می باشد. تحریک بسیار زیاد پروستات نیز می تواند بی اختیاری ادرار را به همراه داشته باشد.

همچنین ممکن است یک عارضه و خطر بسیار جدی اما نادر نیز رخ دهد که طی آن آلت تناسلی در حین خودارضایی دچار شکستگی شود. از سوی دیگر بیماری پیرونی نیز که در اثر لمس کردن بسیار زیاد آلت تناسلی اتفاق می افتد، خطر جدی است که می تواند در اثر خودارضایی زیاد به وجود آید. در این بیماری آلت تناسلی بسیار کوتاه تر از حد معمول خواهد شد.

7. مشکلات جسمانی مرتبط با زنان

بسیاری از خانم ها در اثر خودارضایی زیاد با پدیده آنورگاسمی مواجه خواهند شد؛ بدین صورت که دیگر در حین رابطه جنسی اوج لذت جنسی و ارگاسم را تجربه نخواهند کرد. همچنین با توجه به حساسیت بسیار شدید نواحی داخلی اندام تناسلی خانم ها، این امکان وجود دارد که آسیب های جدی به آلت تناسلی وارد گردد.

تحریک زیاد از حد آلت تناسلی باعث می شود که تعادل هورمون های جنسی برهم خورد و در نتیجه خونریزی ماهیانه نامنظم شده و با درد شدید همراه گردد. یکی دیگر از مشکلات جسمی شایع و جدی در زنان آسیب به جنین است چرا که با توجه به تغییرات هورمونی و احتمال افزایش میل جنسی، بسیاری از زنان در این دوره به خودارضایی روی می آورند و این کار می تواند آسیب جدی به جنین وارد کند و حتی منجر به سقط شود.

8. عوارض خودارضایی | عوارض روحی و روانی

خود ارضایی علاوه بر مشکلات جنسی و جسمانی، مشکلات روحی و روانی نیز به وجود می آورد. از این مشکلات می توان به بی حوصلگی، کاهش توانایی تمرکز، استرس و اضطراب در مدت زمان طولانی، پرخاشگری و احساس گناه اشاره کرد. تمام این موارد نیز باعث می شوند که فرد کارکرد خود در اجتماع را از دست بدهد و در کارهای مرتبط با شغل یا تحصیل با مشکل مواجه شود.

ترک خودارضایی

با توجه به تمام مواردی که در بالا گفته شد، بدیهی است که توصیه می شود افراد این عادت را ترک نمایند. رعایت برخی نکات و کسب عادت های جدید در کنار استفاده از خدمات روانشناسی و کمک گرفتن از افراد متخصص در این زمینه به شما کمک می کند تا بتوانید عادت خودارضایی را ترک نمایید. این راهکارها به شرح زیر هستند:

_ ورزش را جزئی از سبک زندگی خود نمایید. ورزش با متعادل کردن هورمون های بدن باعث می شود که نیاز به خودارضایی کاهش پیدا کند. از سوی دیگر با ورزش، مغز زمان کافی برای فکر کردن به خودارضایی نخواهد داشت.

_از تحریک جلوگیری نمایید. پوشیدن لباس های تنگ و چسبان باعث تحریک شدن آلت تناسلی خواهد شد. از سوی دیگر لازم است که هر گونه محتوای پورنوگرافی را حذف نمایید تا در صورت وسوسه شدن، امکان دسترسی به آن ها را نداشته باشید.

_ کتاب بخوانید، با خانواده و دوستان خود وقت بگذرانید و به طور کلی تلاش کنید که زمان زیادی را تنها نباشید تا این عادت از بین برود. در حین حمام سعی کنید که هر چه سریع تر شستشوی خود را انجام دهید و بیرون بیایید چرا که حمام یکی از شایع ترین مکان ها برای خودارضایی می باشد.

_ از روانشناس کمک بگیرید. خوداضایی یک نیاز و عادت روانی می باشد پس بهتر است که برای ترک آن، انگیزه های روانی برطرف شوند و این مساله تنها با کمک روانشناسان متخصص قابل درمان می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *